Balıkesir Havadis

Burhaniye’de zeytin sineğine karşı organik tuzaklar kullanılacak

KADİR KARAKUŞ ZEYTİN SİNEĞİ TUZAKLARI İLE

Burhaniye’de zeytin sineğine karşı organik tuzaklar kullanılacak
78 views
22 Aralık 2020 - 12:10

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, zeytin sineği zararlısına karşı organik tuzak satışına başlandı. Organik tuzağın ruhsat aldığını anlatan Ziraat Mühendisi Kadir Karakuş, tuzak sayesinde zeytinlerin sineğe karşı ilaçlanmasına gerek kalmayacağını söyledi.

Burhaniye’de Ziraat İlaçları satışı yapan Ziraat Mühendisi Kadir Karakuş, zeytin sineği zararlısının ürüne büyük zarar verdiğini söyledi. Eski yıllarda zeytin sineğine karşı uçakla ilaçlama yapıldığını anlatan Kadir Karakuş, “İlaçlama yapılmadığı yıllarda sinek zararından dolayı zeytin yağında büyük kalite kayıpları meydana gelmektedir. Geçtiğimiz sezonda da ilaçlama yapılmamasına karşın zeytin yağında kalite çok iyi. Bunu da sıcak havalara ve kuraklığa borçluyuz. Uçakla ilaçlama yapılmadığı yıllarda üreticiler yer aletleriyle ilaçlama yapmaktadırlar. Ancak, bu organik tuzaklar sayesinde zeytin sineği ilaçlamasına gerek kalmayacak. Bu tuzaklar zeytin sineğini kendine çekmektedir. Böylelikle, zeytin sineği ürüne zarar verememektedir. Tuzaklardan dekara 5 adet asılınca sorun çözülmektedir. Temmuz ayında ağaçların güney yönlerine asılacak bu tuzaklar zeytin sineği zararını önleyecektir. Tuzakların tanesi de 45 liradan satılmaktadır” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.