Balıkesir Havadis

Kazdağları’nda kuraklık alarmı

KAZDAĞLARI SON GÜNLERDE KURUYAN PINAR VE ÇEŞMELERİ İLE DİKKATLERİ ÇEKİYOR. SAHİL BÖLGESİNDE AŞIRI VE KONTROLSÜZ ARTİZYEN KULLANIMI VE KÜRESEL ISINMA NEDENİYLE KAZDAĞLARI’NDA BİR ÇOK PINAR VE ÇEŞME KURUDU.

Kazdağları’nda kuraklık alarmı
119 views
23 Eylül 2020 - 13:00

Kazdağları son günlerde kuruyan pınar ve çeşmeleri ile dikkatleri çekiyor. Sahil bölgesinde aşırı ve kontrolsüz artizyen kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle Kazdağları’nda bir çok pınar ve çeşme kurudu.

Mitolojide bin pınarlı İda olarak tanımlanan Kazdağları su zengini kaynakları ile kayıtlara geçerken küresel ısınma ve Edremit körfezindeki bölgeden aşırı ve kontrolsüz artezyen kullanımı nedeniyle zor anlar yaşamaya başladı. Kazdağları’nın Edremit ilçesi sınırları içinde kalan Karakoç, Düden, Kırlangıç mevkilerinde bu güne kadar çok yaşanmayan su sıkıntıları yaşanmaya başladı. Denizden yüksekliği bin 200 metre civarında olan bölgelerde yaşanan su sıkıntısı özellikle özel izinle küçük baş besiciliği yapan çobanları zora sokmaya başladı. Binlerce yıldır kesilmeyen pınarların ve çeşmelerin aşırı artezyen kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle kuruduğunu ifade edene küçük baş hayvan yetiştiricisi Mehmet Kılıç “Bölgede uzun zamandan bu yana yağışlar olmuyor. Bir de sahil bölgelerinde aşırı artezyenlerden su kullanımı olunca dağın rezevrleri hızla tükeniyor. Son bir ayda su sıkıntısı yaşadığımız için hayvanlarımız ile yer değiştirme zorunda kaldık. Kazdağları, bin pınarlı dağ olarak geçiyor. Ama bir an önce çözüm bulunmaz ise Kazdağları’nın yüksek kesimleri kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya gelmeye başlayacak. HES’lere , RES’lere, madenlere karşı duruş sergileyen çevrecileri sahillerde bilinçsizce açılan artizyenlere de dur diyecek eylemler yapmalarını istiyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.