Balıkesir Havadis

(Özel) Mekanik dikiş makinelerinin son tamircilerinden

BALIKESİR’İN EDREMİT İLÇESİNDE GEÇİMİNİ TARİHİ DİKİŞ MAKİNELERİNİ TAMİR EDEREK SAĞLAYAN İBRAHİM ÇAKAR, MESLEĞİNİN SON TEMSİLCİLERİNDEN BİRİSİ OLARAK ÇALIŞMA HAYATINA DEVAM EDİYOR.

(Özel) Mekanik dikiş makinelerinin son tamircilerinden
110 views
13 Aralık 2020 - 12:10

Balıkesir’in Edremit ilçesinde geçimini tarihi dikiş makinelerini tamir ederek sağlayan İbrahim Çakar, mesleğinin son temsilcilerinden birisi olarak çalışma hayatına devam ediyor.

İbrahim Çakar, mekanik dikiş makineleri tamirciliğinin ölmek üzere olan bir meslek olduğunu vurguluyor. Çırak yetişmediğini de belirten İbrahim usta, “50 seneden beri bu işi yapıyorum. Eski tip makineleri tamir ediyorum. Aşağı yukarı 150 senelik. Şu anda metal bölümü durumu var. Mekaniktir. Mekanik olduğu için biz de bunları tamir ediyoruz 50 seneden beri. Şu anda elektronikler çıktı. Yalnız bunların ustaları da yok şu anda. Bizler tamir ediyoruz. Çırak da yetişmiyor. Bu mesleğimiz de bitmek üzere neredeyse. Bizler son aşamadayız’’ diyerek, yeni tip dikiş makineleri için de usta olmadığını belirtti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.