Balıkesir Havadis

(Özel) Zeytinde makineleşme yok yılını ortadan kaldırıyor

BALIKESİR’İN EDREMİT KÖRFEZİNDE ZEYTİN HASADI HIZLA DEVAM EDERKEN EDREMİT ZİRAAT ODASI BAŞKANI ALİ YILMAZ DİKER MAKİNELEŞME İLE BİRLİKTE VAR YILI VE YOK YILI KAVRAMLARININ ORTADAN KALACAĞINI İFADE ETTİ.

(Özel) Zeytinde makineleşme yok yılını ortadan kaldırıyor
167 views
12 Kasım 2020 - 9:50

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde zeytin hasadı hızla devam ederken, Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, makineleşme ile birlikte var yılı ve yok yılı kavramlarının ortadan kalacağını ifade etti.

Zeytin hasadında makineleşme ile birlikte ağaca ve filizlerine daha az zarar verilerek hasat yapıldığını ifade eden Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, “Özellikle zeytin ağaçlarında sırıkla hasatta mahsulde var-yok yılını (periyodite) ortadan kaldırmak için makineleşme olmazsa olmazımızdır. Bununla ilgili bölgemizde kısa sürede zeytinciliğe büyük yatırım yapan Odamız üyesi Nermin Gelbal Gökduman sırttan akülü hasat makinalarının yanına bu yıl almış olduğu gövde sarsıcı hasat iş makinasının, kuruluş kanunlarının verdiği yetkiye istinaden plakalarını basarak teslim edip taktık ve sezonda hayırlı olsun dileklerimizi ilettim. Ayrıca bir süre zeytin hasadında işçiler ile birlikte çalışmalarında, zeytinin fabrikaya taşınmasında, fabrikada yağ sıkım işlerinde bizzat inceleme fırsatı buldum. Açıkça itiraf etmeliyim ki zeytin ağacına ve zeytine bir kadın elinin bu kadar güzel yakıştığını yakinen görmüş oldum. Bölgemize 8 yılda başarılı ve yerinde yaptıkları yatırımlardan dolayı kendilerine teşekkür eder, bereketli bir sezon geçirmelerini dilerim” dedi.

Zeytin hasadında ve zeytinyağı üretiminde teknolojiyi yakından takip eden ve zeytin gövde sarsıcı hasat makinesini işletme bünyesine kazandıran Nermin Gelbal Gökduman ise teknolojiyi yakında takip ederek, zeytin ağaçlarına, zeytin meyvesine en az zararı vererek hasat yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Daha sonra Diker, Gökduman’a zeytin gövde sarsıcı hasat makinesinin plakasını teslim etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.