Balıkesir Havadis

Takoz mandalina ekonomiye kazandırılıyor

BALIKESİR’İN HAVRAN İLÇESİNDE ÖNCEKİ YILLARDA ÜRETİCİNİN ELİNDE KALAN DÜŞÜK KALİTE MANDALİNA YAPILAN ÇALIŞMALAR İLE MEYVE SUYU FABRİKALARINA SATILARAK EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR.

Takoz mandalina ekonomiye kazandırılıyor
151 views
22 Aralık 2020 - 11:50

Balıkesir’in Havran ilçesinde önceki yıllarda üreticinin elinde kalan düşük kalite mandalina, meyve suyu fabrikalarına satılarak ekonomiye kazandırılıyor.

Havran ilçesinde 30 bin ton iyi kalite satsuma cinsi Havran mandalinası satışa sunulurken, yaklaşık 10 bin ton ikinci sınıf, takoz olarak adlandırılan mandalina geçtiğimiz yıllarda tarlada çürümeye bırakılıyordu. Bu yaklaşık 10 bin ton takoz mandalina yapılan anlaşmalar ile meyve suyu yapımında kullanılmak üzere fabrikalara satılmaya başlandı. Çalışma hakkında bilgi veren Havran Meyve ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer “Bu sene ikinci kalite dediğimiz takoz mandalinalarımızı değerlendirme fırsatı yakaladık. Narda başladık, şimdi de mandalinanın ikinci kalite olanlarını meyve suyu fabrikalarına gönderiyoruz. Bir nebze de olsa üreticimize ekonomik katkı oluyor.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.