Balıkesir Havadis

Tavuk yetiştiricilerinden beyaz et şirketlerine mesaj

TÜRKİYE’NİN TAVUKÇULUK VE BEYAZ ET SEKTÖRLERİNİN ÖNDE GELEN İLLERİNDEN BALIKESİR’DE TAVUK YETİŞTİRİCİLERİ, ARTAN BEYAZ ET FİYATLARININ KÜMESLERE DE YANSIMASINI BEKLİYOR.

Tavuk yetiştiricilerinden beyaz et şirketlerine mesaj
12 views
18 Haziran 2021 - 10:40

Türkiye’nin tavukçuluk ve beyaz et sektörlerinin önde gelen illerinden Balıkesir’de tavuk yetiştiricileri, artan beyaz et fiyatlarının kümeslere de yansımasını bekliyor. Pandemi döneminde tavuk kümeslerine daha fazla civciv girişinin olduğunu söyleyen işadamı Mehmet Duran, marketlerde artan beyaz et fiyatlarının üretici kümeslere de yansıması gerektiğini söyleyerek beyaz et şirketlerine mesaj verdi.

Türkiye’nin beyaz et ve tavukçuluk sektörlerinin önemli illeri arasında yer alan Balıkesir’de tavuk kümesleri boş kalmıyor. Pandemi sürecinde vatandaşın kısıtlamalardan dolayı evde kalmasına bağlı olarak artan beyaz et tüketimi tavuk kümeslerine de olumlu yansıdı. Normale göre daha fazla devre hayvan kabul eden tavuk kümesleri, protein kaynağı olan beyaz et sektörünü de lokomotif haline getirdi. Beyaz et şirketlerine tavuk yetiştiriciliği yapan işadamı Mehmet Duran, pandemi sürecinde sektörün son durumunu değerlendirdi. Duran, “2020 yılının mart ayından itibaren pandemi konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Kısıtlamalardan dolayı vatandaşlar evlerinde daha fazla zaman harcadığı için hazır ve ucuz protein kaynağı olarak beyaz ete yönelme söz konusu oldu. En azından biz böyle gözlemledik. O zamandan bugüne kadar biz tavuk üreticilerinin kümeslerine daha sık zaman aralığında hayvan gelmeye başladı. Yılda 6 devre hayvan almaya devam ettik. Diğer sektörler gibi bir problem yaşamadık. Aksine beyaz et sektörünün de biraz daha hızlandığını gördük. Özellikle 2021 yılının ocak ayından itibaren bu süreç daha da hızlandı” dedi.

Mehmet Duran, 2021 başlarında yurt dışı pazarının da tekrar aktif olması ile sektörün hızını iyice arttırdığını söyledi. Duran, “Yurt dışı da açıldı. Hali ile pandemi beyaz et sektörüne biraz yaradı gibi düşünebiliriz. Bunun nedeni de en ucuz protein kaynağı olduğundan dolayıdır. Son zamanlarda market raflarında beyaz et fiyatlarının da arttığından bahsediliyor ki, gerçekten de bu böyle. Bu fiyat artışlarını but, göğüs, kanat olarak ileri işlem ürünleri üzerinden değil de, bütün piliç üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz de üreticiler olarak şirketlerden kilogram başına bir artış bekliyoruz. Marketlerdeki fiyat artışları bize dolaylı olarak daha sonra yansıyor. Bizler de üreticiler olarak bu fiyat artışının bize yansımasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.