Balıkesir Havadis

Yukarı Yapıcı Göleti’nden tarım alanlarının sulanması istendi

ERDEK SINIRLARI İÇİNDE YER ALAN YUKARI YAPICI GÖLETİ’NDEN TARIM ALANLARI YILLARDIR YARARLANAMIYOR. ERDEKLİ ÇİFTÇİLER GÖLETİN SULAMA ALANINDA KULLANILMASINI İSTİYOR.

Yukarı Yapıcı Göleti’nden tarım alanlarının sulanması istendi
67 views
28 Eylül 2021 - 23:10

Erdek sınırları içinde yer alan Yukarı Yapıcı Göleti’nden tarım alanları yıllardır yararlanamıyor. Erdekli çiftçiler göletin sulama alanında kullanılmasını istiyor.

Erdek’te bulunan Yukarı Yapıcı Göleti, 2000 yılında su tutup 2004 yılında teslim alınmasına karşın bugüne kadar tarım alanlarının sulanmasında kullanılmadı. Zeytinciler ve çiftçiler Erdek ve Kapıdağ’da bulunan 1 milyon 50 bin zeytin ağacının yanı sıra tüm tarım arazileri için bir an önce sulama hizmetine açılmasını istedi.

Göletin yapımı

Göletin yapımı için 1984 yılında Yukarı Yapıcı, Belkıs, Çeltikçi, Aşağı Yapıcı ve Hamamlı köylerinin muhtarları, Erdek Kaymakamı M. Ergun Ünal döneminde yazılı başvuruda bulunarak, yapılacak bu göletin, bölge tarımına büyük katkılar sağlayacağını belirttiler. Ardından göletin yapılmasına karar verilerek çalışmalar başlatıldı.

2000 yılında, bin 700 hektar su toplama kapasitesi bulunan göletin yapımı tamamlandı.

2004 yılında teslim alınan gölet, o günden beri tarım alanlarının sulanmasına yönlendirilemedi. O günden bu yana atıl durumda bulunan göletin, tarıma yönlendirilememesi üzücü ve şaşırtıcı bulunurken, bir başka şaşırtıcı gelişme daha ortaya çıktı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BASKİ’nin, kısa bir süre önce Yukarı Yapıcı Göleti’nden, 2050 yılına kadar Erdek’e içme suyu için tahsis ettiği öğrenildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.